Son Güncelleme 03.01.2021–(2021 Yılı Kurumlar Vergisi ile ilgili bölüm güncellendi)

Bu konu ile ilgili bir çok makale ve video izlemiş olabilirsiniz. İzlediğiniz makale ve videoların bir çoğu, sanki muhasebecilerin birbirlerine bilgi vermesi için hazırlanmış gibi son derece anlaşılmaz ve mevzuat bilgileri ile dolu olabilir. O yüzden ben bu yazıyı ; okuyanların bu konuda hiç bir bilgi sahibi olmadığını varsayarak yazacağım.

Böylece, şirket kurmadan önceki süreçte herkesin aklına takılan limited şirket mi aş mi sorusunu da son vermeye çalışıp, limited şirket ve anonim şirket arasındaki farkları da netleştireceğim.

Limited şirket anonim şirket karşılaştırması 2021

Öncelikle nasıl bir insan doğduğunda nüfus kayıt…


Predictability lost: Turkish fiscal policy after the covid 19 Crisis

Tax Deduction for Corporate Earnings

According to the Draft communique Turkey plans to enact new tax liability to companies for their corporate earnings.

Recent Development

If the legislation will come into force companies will have to pay %10 percentage of their profit as a withholding tax. This ratio will only implement for 2020 and 2021 earnings. After 2021 the tax ratio will deduct % 5 of yearly profit.

Key Notes of Draft Legislation

 • Even distribute profit or not companies has to pay this withholding tax
 • Prior year…

Meclise sunulacak taslak düzenlemede yer alan ve bir çok kesimden insanı ilgilendiren bir düzenleme yolda. Gerçekten yeni vergisel düzenlemelere yetişemiyoruz.

Düzenleme yasalaşırsa artık ikinci el araç satımında zararına aracınızı satsanız bile binde 5 vergi ödemeniz gerekecek.

Bence bu düzenleme de tapu harçlarına benzer bir şekilde alıcı tarafından katlanılacak bir maliyet olacak gibi gözüküyor.

Örnek olarak

Araç Bedeli: 300.000 TL

Ödenecek Vergi:1.500 TL

Asgari vergi hesaplanacak matrah aracın kasko değeri olacak.

Image for post
Image for post
Sahibinden.com daki ilan açıklamalarına yeni bir metin eklenecek gibi duruyor. Vergiyi Alıcı Öder :) Bu arada motosikletler de aynı şekilde

Düzenlemeye göre sadece 2. el ilk satışı vergilendirilecek. Yani sıfır bir araç aldınız, kullandınız satarken bu vergi olacak. Sizden alan tekrar satar ise bu vergi yok.

Düzenlemenin Tam Metni Nasıl ?

2918 sayılı Karayolları Trafik…


Kurum kazançlarında vergi kesintisi ne demek ?

Eğer bir anonim veya limited şirketiniz var ise ve 2020 yılında şirketiniz faal ve karlı ise aşağıda yazdıklarım sizi yakından ilgilendiriyor. Mayıs ayında direkt cebinizden çıkacak “ek” tutarlar ile ilgili çünkü..

Image for post
Image for post
2020 Yılında 90 lira kar eden bir şirket 9 lira da kar payı vergisi ödeyecek ( karı dağıtmasa da)

Önce whatsapp gruplarında sonra diğer mecralarda dün konuşulan taslak bir düzenleme vardı. Doğru olup, olmadığına emin olamıyorduk ama maalesef böyle bir taslak düzenleme mevcutmuş..

Hatta dün Levent Aşkan bey ile yaptığımız sohbette bu konuyu da konuşmuştuk.

Umarım yasalaşmaz veya bu süreçte metin değişir. 2020 Gelirlerini de kapsayan düzenleme bu şekilde yasalaşırsa mayıs ayında önemli bir maliyet şirketler için söz konusu olacak.

Bir bu eksikti..

Taslak düzenleme nedir ?

Gelir Vergisi Kanununa eklenmesi öngörülen…


Varlık Barışı bildiğiniz üzere aşağıda bulunan tebliğdeki ifadeye göre vergisel olarak incelenmemenizi sağlıyor.

Bildirimde bulunulan varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır.

Ancak vergisel olarak incelenmeme garantisi aşağıdakileri ifade etmiyor.

 • Kara Paranın Aklanması
 • Terörün finansmanı
 • Suç Gelirlerinin ekonomiye sokulması

Varlık barışı ile bu tip kanuna aykırı bir işlem yapılıp, yapılmadığının da kontrolü bankalar tarafından yapılmaktadır. Bankaların uyum birimleri bu süreçte şubelerin yapmış olduğu işlemleri takip edip eğer riskli gördükleri bir durum söz konusu ise Masak’a Şüpheli İşlem Bildirimi yaparlar.

Bu noktada;

1-Bankalar sizden bazı kişisel bilgilerinizi isteyebilir.

Müşteriden faaliyeti, mesleği ya da kimlik, adres ve telefon gibi…


Merhaba 👋

2021 yılı Şubat ayını da hızla bitirirken, aylık olarak sizlere göndermekte olduğumuz bültenimizin 30. Sayısında güncel mevzuat değişiklikleri ile ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı konulara ve bir de e-kitapçığa yer verdik.

Umarız beğenirsiniz.

2020 yılına ait kira gelirlerinizi beyan etme zamanı yaklaşıyor.

Eğer 2020 yılı içinde kira geliri elde etmiş iseniz önümüzdeki ay içinde beyanname vermeniz gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Beyannamenizi Hazır Beyan Sistemi üzerinden vermeniz son derece kolay olup detaylı bilgiye hazırladığımız e-kitapçık üzerinden ulaşabilirsiniz.

Image for post

2020 Yılı Kira Gelirlerinin Beyanı e-kitapçıkdrive.google.com

Kira Gelirlerinizin Beyanı ile ilgili bilmeniz gerekenler

Davos 2021 Geride Kalırken Öne Çıkan Konular Neler Oldu ?

Her yıl Ocak ayının son haftasında gerçekleşen Davos toplantıları bu yıl online olarak gerçekleşti. Toplantılarda tedarik zincirlerinin güçlendirilmesinden…


Bu yazıda Kripto para gelirlerine ilişkin vergi geldi, gelecek, 2020 yılını kapsayacak mı konusu ile ilgili olarak mevzuat kapsamında bazı bilgiler vererek, tedirgin durumda olan kripto para sahiplerini biraz olsun rahatlatmak istiyorum.

Vatandaştan 2020 Yılı Kripto Para Gelirleri için Vergi Alınabilir mi ?

Çok net. Hayır alınamaz.

Böyle bir düzenleme gelse bile dava konusu edilir.

Zaten büyük ihtimal kripto para gelirleri ülkemizde bir çok ülkede olduğu gibi menkul kıymet geliri olarak kabul edilecek. Yani her yıl Mart ayında verilecek gelir vergisi beyannamesi ile kira gelirleri, eurobond gelirleri v.b. nasıl beyan ediliyor ise öyle beyan edilecek.


Mobil uygulama ve oyun geliştiriyorsanız elde ettiğiniz gelirlerin vergilendirilmesi noktasında farklı senaryolar var. Sizin şirketinizin bulunduğu yer, beklentileriniz, mevcut durumunuz yapmanız gerekenler noktasında farklılık arz ediyor.

1.Soru Şirketiniz Nerde ?

 • Teknopark içinde mi ? Eğer firmanız Teknopark içinde ise içeriye sunmuş olduğunuz proje bütün mobil uygulamalarınızı kapsıyor mu ?
 • Serbest bölgede mi ? Serbest bölgelerde hala maalesef mobil uygulama reklam gelirlerinin kurumlar vergisinden istisna olduğuna dair net görüş bulunmuyor.
 • İkisi de değil. Normal herhangi bir yerde
 • Hem yurtdışı (Delaware ya da Estonya, Kıbrıs) Hem Türkiye. Reklam geliri var ise yurtdışında bir firma olmasının faydası bulunuyor..

2.Soru Elde edilen Gelir Ne ?

 • Reklam Geliri mi ? Maalesef reklam gelirlerinde yurtdışı…


Bir kaç gündür basında Vergi incelemelerinde Youtuberlardan sonra Yazılımcılara sıra geldi diye haberlerin iyice arttığını görüyorsunuzdur. Peki acaba bu incelemeler gerçekten yeni mi, yoksa ana akım gazeteler veya yazarlar mı yeni farkına vardılar ?

Image for post
Image for post

Aslında yeni olan hiçbir şey yok. İncelemeler zaten uzun süredir devam ediyordu. Sadece vergisel konularda ülke çapında gazetelerde yazan büyüklerimizin yeni dikkatini çekti sanırım. Yoksa inceleme her zamanki adsense, admob incelemeleri.

Aşağıda olabilecek en kısa şekilde inceleme sürecini yazmaya çalıştım. Ama farklı tecrübeler de vardır tabi.

Bu platformlar üzerinden Mobil uygulama gelirleriniz var ise genelde inceleme olduğunda aşağıdaki süreç yaşanıyor.

1-İzaha Davet Yazısını Gelmesi

Size bir yazı geliyor ve hesabınıza…


Influencerlara Yeni Vergisel Yükümlülük

Ticari Reklam Hizmetlerinde KDV Tevkifatı Nedir ? Nasıl Uygulanır ? Reklam Şirketleri ve Influencerlar Faturalarını Artık Nasıl Düzenleyecek ?

16.02.2021 Tarihli Resmi Gazetede Yayımlanan Tebliğ ile Mart Ayı Başından İtibaren Reklam Ajansları tarafından veya Ticari Reklam hizmeti verenler tarafından KDV tevkifatı uygulaması başlayacaktır.

Peki bu ne demek ?

KDV Tevkifatı Nedir ? (Tevkifat-Kesinti Demek )

En basit tanımı ile eğer bir müşteri olarak Ticari Reklam Hizmeti Alımı yapıyorsanız, hizmeti veren firmaya, firmanın kestiği faturanın üzerindeki KDV’nin tamamını değil, bir kısmını ödeyeceksiniz, kalanını o firma adına devlete ödeyeceksiniz. Mart Başından itibaren.

Şöyle örnek verirsek;

 • Bir Ticari Reklam Hizmet Alıcısı olarak
 • 100 TL+18 TL=118 TL…

Mali Müşavir Evren Özmen-CPA Evren ÖZMEN

We are redefining Accounting for SME’s. www.ozmconsultancy.com-Ataşehir İstanbul

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store