Son Güncelleme 05.04.2021–(Kurumlar Vergisi artışı ile ilgili bölüm güncellendi)

Bu konu ile ilgili bir çok makale ve video izlemiş olabilirsiniz. İzlediğiniz makale ve videoların bir çoğu, sanki muhasebecilerin birbirlerine bilgi vermesi için hazırlanmış gibi son derece anlaşılmaz ve mevzuat bilgileri ile dolu olabilir. O yüzden ben bu yazıyı ; okuyanların bu konuda hiç bir bilgi sahibi olmadığını varsayarak yazacağım.


Bu yazı muhasebetr sitesi için hazırlanmıştır.

Trafikte yanınızda hızla geçen bazen kaldırımda yürürken karşınızdan gelen bir çok motosiklet aslında kurye hizmeti veren arkadaşlar. …


Takımınıza Destek Olurken Ödenecek Verginizi Nasıl Azaltırsınız ?

Şirketinizin hesabından tuttuğunuz takımın hesabına bağış yaptığınızda sizce bu bağış ödemesi devlete ödeyeceğiniz verginizi azaltır mı ? Yediğimiz yemeği bazen gider olarak kullanamıyoruz, bu nasıl azaltsın diyorsanız, biraz şaşırabilirsiniz veya dolar olmuş neredeyse 10 sen ne anlatıyorsun da diyebilirsiniz. O da doğru..

Evet yaptığınız bağış ödenecek verginizi azaltır arkadaşlar.

Şimdi…


Vergi ve Finansal Konularda Bilinmesi Gerekenler Neler ?

Bir süredir şirket kurmadan oyun grubu olarak devam ettirdiğiniz yapınız artık büyüyor. Yeni arkadaşlar katılıyor. Yayıncı şirket size daha fazla yatırım yapmak istiyor ama aynı zamanda da kurumsal bir yapıya girmenizi ve kendilerine fatura kesmenizi bekliyor.

Siz de artık bu işin bir ismini koyalım diyorsunuz :) Limited mi, Anonim mi…


Finansal Bilgilerin Otomatik Değişimi Transferwise Hesaplarını Kapsıyor mu ?

Bildiğiniz üzere finansal bilgilerin otomatik değişimi kapsamına bir çok ülke ile bilgi alıp, vermeye başladık. Bazı ülkeler ile de 2022 yılı başı itibari ile başlayacağız. Bu noktada bir çok kişinin aklına takılan bir soru var. Benim wise hesabımda duran, beklettiğim tutarlar finansal bilgilerin otomatik değişimi kapsamında Türkiye’ye bildirilecek mi ?


Motosiklet Almak Vergisel olarak Arabaya Göre Daha mı Avantajlı ?

Motosiklet almak istiyorsunuz. Ama vergisel olarak bir faydası var mı yok emin olamıyorsanız aşağıda örnek bir fatura üzerinden ödenecek verginize ne kadar faydası olacağını göstereceğim. Şirketinizin türünün bir önemi bulunmamaktadır. Ancak limited veya anonim şirketiniz var ise faturanın ve ruhsatın şirketiniz adına olması gerekiyor. Şahıs firmasında ise adınıza olması yeterli.


Anonim ve Limited Şirketlerde Tasfiye Süresi 3 Aya İndiriliyor.

Şirketinizi kurarken kapanış nasıl olur diye pek alınıza gelmeyebilir aklınıza gelmemesi de son derece normal. Yani kimse şirketi kapatmak için kurmuyor sonuçta.

Bir süre şirketi atıl tutup başka şirket ile birleştirmek veya başka birilerine satmak için veya şahsi varlığı alacaklılardan bir süre korumaya çalışabilmek için şirket kurulması da zaman zaman…


Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Arge Merkezlerinde Çalışanlara Güzel Haber

7263 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda %20 olarak belirlenen uzaktan çalışma sürelerine ilişkin oran, 17 Ekim 2021 tarihli 31631 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Ar-Ge, Tasarım Merkezlerinde ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde %50’ye artırılmış olup, 31.12.2022 tarihine kadar uygulanmasına karar verilmiştir.

Kimleri İlgilendiriyor ?

Arge…


Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

Internet üzerinden elde edilen gelirlerden dijital vergi dairesi düzenlemesine, yeniden değerleme uygulamasından, şüpheli alacaklar ile ilgili düzenlemeye kadar genel olarak vergi mükellefleri lehine bir çok alanda değişiklikler içeren kanuna ilişkin hazırladığımız kitapçığın ilgililere faydalı olmasını umarız.

Özmen Mali Müşavirlik

1. Yurtdışından gelen sermaye tutarlarına ek vergi avantajı imkanı
∘…

Mali Müşavir Evren Özmen-CPA Evren ÖZMEN

We are redefining Accounting for SME’s. www.ozmconsultancy.com-Ataşehir İstanbul

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store